مطالب پر بازدید

کاربرد ترموود چیست؟

امروزه به دلیل طراحی نماهای مدرن در ساختمان ها، یکی از کاربردی ترین چوب ها، ترموود می باشد که برای طراحی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. مدتی بود که از چوب برای ساختمان به ندرت استفاده می شد اما امروزه شاهد استفاده بیشتر چوب نسبت به گذشته در طراحی و دیزاین داخلی و خارجی ساختمان ها می باشیم. یکی از دلایلی که باعث خرید ترموود برای استفاده در ساختمان می شود، جلوه ای طبیعی بخشیدن به ساختمان است که در کنار طراحی و استفاده از متریال های مدرن و بعضا غیر طبیعی، ترکیبی بسیار جذاب و چشم نوازی را حاصل می کند و از طرفی دیگر به نوعی  آشتی بین طراحی مدرن با طبیعت می باشد.

ترموود چیست؟

یکی از چوب هایی است که بر خلاف دیگر چوب ها، برای تولید آن از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. مقاومت این چوب در برابر حشرات موذی، کپک ها، ساس ها و قارچ ها بسیار بالا می باشد. یکی دیگر از مشخصه های مثبت چوب ترموود این است که طی سال های زیاد، تغییر رنگ و تغییر شکل نمی دهد و زیبایی خود را همیشه در شرایط مختلف حفظ می کند. اگر برایتان سوال است که چرا به این چوب در اصطلاح ترمووود گفته می شود، لازم است بدانید که طی فرآیندی این چوب را در اثر حرارت های زیاد توسط بخار قرار می دهند. دمایی در حدود ۱۸۰ تا ۲۱۵ درجه سانتی گراد. بخار باعث حفاظت از چوب می شود و در نتیجه باعث می شود چوب در محیط طبیعی سازگاری و ماندگاری خیلی بیشتری از خود نشان دهد. به همین دلیل به این مدل چوب ترموود گفته می شود که کلمه ی ترمو در لغت به معنای حرارتی می باشد.

انواع چوب ترموود

چوب ترموو دارای دو دسته کلی می باشد و این چوب پر کاربرد به دو دسته ی کلی در نوع خود تقسیم می شود که در زیر به این دو نوع می پردازیم.

 • ترمو درخت کاج
 • ترمو درخت زبان گنجشک

کاربرد ترموود

ترمو درخت کاج

ترمو درخت کاج یکی از خانواده ی چوب ترموو به حساب می آید. این نوع چوب به نوعی از درختان سوزنی برگ و پهن برگ به دست می آید. چوب ترموویی که از این گروه درخت کاج بدست می آید دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد. این ویژگی ها عبارتند از چوب سبک تر، چوب نرم تر و در نهایت چوب ارزان تر. از چوب ترمو درخت کاج بیشتر در مواردی چون نما سازی ساختمان و فضاهای بیرونی و نیز دیزان فضاهای بیرونی استفاده می شود. همانطور که گفته شد ترموو درخت کاج دارای چوب نرمی می باشد که وزن این چوب نیز کم بوده و دارای دوام و مقاومت زیادی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی می باشد.

همین مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مختلف باعث می شود که از چوب ترمو درخت کاج، در فضاها و نماهای بیرونی بتوان به راحتی استفاده نمود. تا اینجا مزایای چوب ترمو کاج را بررسی کردیم اما لازم به گفتن است که چوب ترمو درخت کاج در برابر اشعه یو وی آفتاب (UV) ضعیف عمل می کند و اشعه آفتاب دشمن شماره یک این چوب می باشد که باعث تغییر رنگ آن می شود. اما برای حل این مشکل نیر راه حلی وجود دارد. برای چلوگیری از تغییر رنگ ترموود درخت کاج در برابر اشعه یو وی، باید چوب را با رنگ استاندارد و مخصوص ترموود که به اصطلاح آنتی یو وی می گویند، به معنای ضد اشعه یو وی، رنگ کرد تا در برابر اشعه آفتاب مقاوم شود و مشکلی برایش پیش نیاید.

ترمو درخت زبان گنجشک

ترمو درخت زبان گنجشک، از نوع دیگر خانواده پر کاربرد چوب ترموو می باشد که این چوب ترموو از درخت زبان گنجشک یا راش به دست می آید. زبان گنجشک درختی از نوع پهن برگ می باشد که با نام ون نیز شناخته می شود. رنگ چوب این درخت، از کرم شروع می شود تا قهوه ای روشن. ولی اواسط آن ممکن است زرد و قهوه ای باشد. اگر بخواهیم در مورد ویژگی های این چوب صحبت کنیم، بهتر است بگوییم چوبی است نیمه سنگین که نیمه سخت نیز می باشد. همچینین همگن بوده و دارای گره نمی باشد.

بعد از رند شدن نیز، بخش های روزنه دار چوب سطحی صاف و درخشان دارد. این چوب بدون گره و راست تار می باشد و در ساخت ترموود از چوب درخت زبان گنجشک یا ون استفاده می شود. چوب ون از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و همین مقاومت بالا امکان استفاده از این چوب ترموو را در فضاهای شهری و پله ها و نیز کفپوش ممکن می سازد. یکی از ویژگی هایی که باعث توجه بیشتر و خواهان بیشتر چوب زبان گنجشک می شود این است که این چوب بعضا دارای درخشندگی صدف مانند و رنگ براقی دارد و از طرفی دیگر نقش و نگارهایی که در بافت و سطح چوب شکل گرفته آن را از دیگر چوب ها متمایز می کند. و همین زیبایی چوب ون باعث می شود که در صنایع مختلفی از جمله مبل استفاده شود.

کاربرد ترموود در دکوراسیون

همانطور که گفته شد، امروزه ترموود در ساختمان و دکوراسیون منزل دارای کاربردهای مختلفی می باشد. هر کدام از کاربرد ترموود برای جذابیت ساختمان و نیز استفاده از متریال با دوام تاثیر به سزایی در صنعت ساختمان دارد. اگر بخواهیم کاربرد ترموود را در صنعت ساختمان مورد بررسی قرار دهیم، این مورد را در چند دسته مختلف لازم است طبقه بندی کنیم.

کاربرد ترموود در کفپوش

یکی از پر طرفدارترین کفپوش در صنعت ساختمان، کفپوش ترموود می باشد. به دلیل اینکه در ساخت ترموود، فرآیندی بر روی چوب شکل می گیرد که باعث بالا رفتن مقاومت چوب در برابر عوامل محیطی و نیز فشارهای وارده می شود و نسبت به انواع دیگر چوب، از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد. فرآیندی که در جهت ساختن ترموود انجام می گیرد بدین صورت است که در دمای بسیار بالایی همراه بخار آب و نیز گردش هوا در چوب، عامل خارج شدن باکتری ها از داخل چوب می شود. با پایین آمدن رطوبت چوب از طریق گرما، چوب ترموود برای عوامل محیطی و شرایط مختلف آماده می شود. ویژگی های مختلفی که کفپوش ترموود دارد، باعث می شود که از این کفپوش در داخل و خارج از ساختمان و نیز فضای شهری مورد استفاده قرار گیرند. مواردی هستند که کفپوش ترموود را با سایر کفپوش ها متمایز می کنند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود.

 • در فرآیند تولید ترموود، از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود در حالیکه برای دیگر متریال ها در فرآیند ساخت، از مواد شیمیایی استفاده می کنند.
 • برای نصب کفپوش ترموود کار دشواری ندارید و به راحتی عملیات نصب انجام می گیرد.
 • اگر زمانی خواستید کفپوش ترموود را عوض کنید، این کفپوش قابلیت جداسازی، تعویض و نیز نصب مجدد دارد.
 • برای رنگ آمیزی و تعمیر، کفپوش های ترموود آماده هستند و مشکلی از این بابت ندارد.
 • به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت، کفپوش ترموود قابل اجرا در فضاهای خارجی و بیرون از ساختمان می باشد.
 • برای سرما و گرما، کفپوش ترموود عایق بسیار خوبی می باشد.
 • برای شست و شو کفپوش ترموود به راحتی می توانید آن را با آب بشورید، زیرا مقاوت بالایی در برابر رطوبت دارد.
 • مقاومت در برابر سایش و یا ضربه نیز از دیگر ویژگی کاربردی کفپوش ترموود می باشد.
کاربرد ترموود چیست

کاربرد ترموود در دیوارپوش

کاربرد ترموود در صنعت ساختمان بسیار گسترده می باشد. مزایا و ویژگی های زیاد ترموود باعث شده تا از این محصول چوبی، بتوان به راحتی در صنعت ساختمان استفاده نمود. منظور از دیوارپوش ساختمان در اصل، چوب ترموود می باشد که به وسیله آن دیوار های داخلی ساختمان را می توان دیوارپوش کرد و زیبایی بسیار خاصی را از این طریق به دکوراسیون منزل بخشید. دیوارپوش ترموود در محیط داخلی ساختمان حس بسیار مثبت، گرم و صمیمی به افراد منتقل می کند که دلیل آن استفاده از متریال طبیعی که بدون هیچ مواد شیمیایی به دست آمده، می باشد و به نوعی می توان گفت پلی است از دامن طبیعت به منزل انسان. بعد از اجرای دیوارپوش ترموود، متوجه تغییر اساسی که در منزلتان به وجود آمد می شوید و کاملا حس می کنید که دیوارپوش ترموود چقدر در نمای داخلی منزلتان تغیرات مثبتی به وجود آورده است.

کاربرد ترموود چیست

نصب دیوارپوش ترموود کمک می کند تا فضای خانه بیشتر لوکس و لاکچری به چشم بیاید. از طرفی دیگر برای خانه هایی با متراژ بالا و وسیع که دارای آلاچیق و یا استخر می باشند، اجرای ترموود بسیار راضی کننده و خاص می باشد. در ادامه مقاله کاربرد ترموود از نادرچوب، به بررسی موارد مختلف در اجرای دیوارپوش می پردازیم که به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از دیوارپوش ترموود در فضای داخلی ساختمان عایق حرارتی بسیار خوبی می باشد.
 • اجرا و نصب دیوارپوش ترموود بسیار سریع و راحت انجام می گیرد.
 • طول عمر دیوارپوش ترموود زیاد است.
 • قابل شستشو است و در برابر  رطوبت مقاوم می باشد.
 • به دلیل جنس ترموود، کاملا ضد حشره است و مناسب استفاده در فضای داخلی است.
 • بافت کاملا یک دست و بسیار زیبایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست