چوب گردو کیفیت فیزیکی ، مکانیکی و تکنولوژیکی چوب گردو در درجه­ عالی است. روی هم رفته چوبی­ است راست تاوه ، خوش کار ، با نرمی متوسط و در عین حال بسیار بادوام و مقاوم. قابلیت اره­ خوری، رنده­ خوری، صیقل­ پذیری، پرداخت و لاک­ پذیری، ارتعاش، چسب­ پذیری، مقاومت در مقابل ساییدگی، مقاومت در مقابل ریش ریش شدن و جدا شدن الیاف در آب و در مقابل رطوبت و غیره ایده­ آل است.

قابلیت میخ­ خوری و میخ نگهداری، پیچ­ خوری و پیچ نگهداری آن نیز خوب­ است. قابلیت تورق آن عالی است و برای تهیه­ روکش­های با روش لوله­ بری، به ویژه با روش تراش­ زنی و اره­ ای عالی است. می­ توان از آن روکش­های بسیار نازک و ظریف حتی به ضخامت ۱/۳ میلیمتر تهیه نمود که برای کمتر چوبی این ویژگی میسر است. وزن مخصوص چوب درون گردو (چوب درون آن) در حدود ۰/۶ تا ۰/۷۵ گرم بر سانتی­متر مکعب می­ باشد، یعنی در حد متوسط است. در نقاط مختلف و پیشرفته­ صنعتی جهان چوب گردو را در درجه­ اول به منظور روکش­ سازی و نماسازی (با روش تراش­ زنی) به کار می­ برند.

روکش­های گردو برای روکش­ کردن و نماسازی در ساختمان­ها، دکوراسیون­های داخلی، ساخت رویه­ میز، رویه­ تخته­ های خرده چوب و نئوپان، رویه­ تخته­ های ست (تخته لامله)، رویه قفسه­ ها و کمدها و بوفه­ ها، رویه­ مبل­های بسیار با ارزش، رویه­ چوب پرده­ ها، روکش اطاق­ های اتومبیل و واگن­ های راه­ آهن، روکش پروفیل­ های مختلف چوبی، رویه­ تخته­ لایی­ ها و غیره به کار می­ رود. در روی چوب گردو گاهی غده­ ها و گره­ های بزرگ و کوچکی از مجموع گره­ های کوچک به وجود می ­آید که به صطلاح بروسن یا لپ نامیده می­ شود و برش آن­ها نقش و نگار زیبا به وجود می­ آورد که ارزش فراوانی در صنایع تزئیناتی چوب و دکوراسیون دارد. این قسمت از چوب گردو به قدری گرانبهاست که حتی کیلویی خرید و فروش می­شود.

گاهی هم برای بدست آوردن نقش و نگار زیبا و بازار پسند، گردنبندهای گردو را به شکل مخروطی (عین تراشیدن مداد) تراش کرده و روکش­ های گرد برای کاربرد ساخت رویه میز و غیره بدست می­ آورند. یکی دیگر از مصارف عمده­ چوب گردو تهیه­ فرش­های چوبی (پارکت چوب گردو) است که در اروپا و در ایران بسیار متداول است. به ویژه به صورت پارکت موزاییک از آن استفاده می­ شود.

منبع: ziagostar.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست