در ایران از انواع چوب راش سه گونه ی آن موجود می باشد. این سه مورد عبارتند از Costanes, Fagus, Quercus. چوب درخت راش در حدود ۶۵۰ تا ۷۱۰ کیلوگرم بر مترمکعب وزن دارد. درخت چوب راش چیزی بالغ بر حدود ۶۵۰ گونه متفاوت می باشد. هدف این مقاله از نادر وود، پرداختن به بررسی تفاوت چوب راش ایرانی و گرجستانی می باشد که در ادامه به صورت مفصل درمورد آن صحبت می کنیم. پس با نادر چوب همراه باشد.

چوب راش ایرانی

خصوصیات چوب راش ایرانی به این گونه است که دارای بافت ریز و همگنی می باشد که رنگ این چوب از بیرون سفید و گاهی نیز مایل به صورتی می باشد. رنگ درون چوب راش ایرانی زرد روشن تا صورتی و حتی قرمز است. از جمله معایب چوب راش ایرانی می توان به گره های بزرگ این چوب اشاره نمود که به نسبت هم نوع خارجی خود یکی از ایرادات این نوع چوب به حساب می آید. اگر بخواهیم وزن چوب راش ایرانی در نظر بگیریم، باید گفت که این چوب وزنی برابر ۰/۶ تا ۰/۷۵ گرم بر سانتی متر مکعب دارد. یکی از دلایلی که از چوب راش در ساخت مبلمان، سرویس خواب، درب‌های تمام چوب و مصنوعات چوبی به نسبت دیگر چوب ها بیشتر استفاده می کنند، سختی این چوب می باشد که همین ویژگی برای منبت کاری نیز بسیار مناسب و ایده آل می باشد.

چوب راش اروپایی (Fagus sylvatica)

چوب راش اروپایی درست مانند انواع دیگر راش، دارای گونه ها و تراکم زیادی می باشد. اما با ابن وجود از چوب راش آلمانی و گرجستانی در ایران بیشتر استفاده می شود. بهتر است بدانید که چوب راش آلمانی دارای استاندارد بالاتری به نسبت چوب راش گرجستانی می باشد.

چوب راش گرجستانی

مواردی که در آن از چوب راش گرجستانی و اروپایی استفاده می شود عبارتند از ساخت درب و پنجره، میز و کلاف مبل. یکی از تفاوت های چوب راش اروپایی با هم نوع ایرانی خود، رنگ آن می باشد. به طوریکه چوب راش اروپایی رنگ روشن تری در برابر راش ایرانی دارد. البته راه هایی هم وجود دارد که بتوان رنگ راش اروپایی را کمی تیره تر کرد و آن هم بخار است که به کمک آن می توان این کار را انجام داد.

چوب راش گرچستانی یکی از چوب هایی است که در ایران بسیار مصرف می شود و از گونه های دیگر خود، پر مصرف تر و ارزان تر می باشد. ضخامت این چوب در هنگام ورود به کشور ۵ تا ۷ سانتی متر می باشد و بخاطر کیفیتی که دارد برای نجار های تازه کار پیشنهاد بسیار خوبی می باشد. درخت راش گرجستانی عمدتا با شایط گلخانه ای پرورش می یابند که رطوبتشان قابل کنترل است و ابعاد مشخصی نیز دارند. هنگام ورود به ایران رطوبت این چوب کمتر از ۱۵ درصد می باشد. با این شرایط در همان زمان ورود به کشور از این چوب می توان استفاده نمود  به طوریکه کاملا آماده برای کار می باشد. یکی از مزیت های چوب گرجستانی به نسبت همتای ایرانی اش این است که فاقد گره می باشد اما از معایب آن هم می توان به کیفیت کمتر آن اشاره نمود.

چوب راش پلمایر آلمان

مورد بعدی که به معرفی آن می پردازیم چوب راش پلمایر آلمان می باشد. این نوع از چوب راش که بسیار با کیفیت می باشد، دارای چگالی بالا می باشد که این ویژگی جوب راش پلمایر آلمان را منحصر به فرد تر از گونه های دیگر خود کرده است. اگر بخواهیم از ضخامت این چوب حرف بزنیم باید گفت که ضخامتی برابر ۳ تا ۷ سانتی متر دارد. به دلیل کیفیت بالایی که این چوب دارد از قیمت بالاتری نسبت دیگر چوب های راش برخوردار می باشد.

چوب راش ترکیه

اگر در ایران به دنبال چوب راش ترکیه باشیم، این نوع از چوب راش را می توان پیدا کرد که از لحاظ ظاهری چیزی شبیه پلمایر آلمان می باشد با این تفاوت که از کیفیت پایین تری برخوردار می باشد و از لحاظ کیفی در حد و اندازه ی چوب راش گرجستان می باشد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در مورد چوب راش ایرانی و گرجستانی صحبت کنیم و از لحاظ کیفیت اشاره ای به گونه های رایج مورد استفاده این چوب در ایران داشته باشیم. با این حساب باید گفت چوب راش ایرانی از کیفیت بالاتری نسبت به چوب راش ترکیه برخوردار می باشد. متاسفانه به دلیل بهره‌برداری بی‌رویه از جنگل های ایران، این نوع چوب با ارزش و پر مصرف در حال نابودی می باشد. به همین دلیل است که در بازار ایران کمی سخت می توان این چوب را پیدا کرد. ذکر این نکته هم الزامی است که از معایب چوب راش ایرانی رطوبت بالای آن می باشد. نکته ی دیگر هم این است که به دلیل کیفیت بالای چوب راش گرجستانی نسبت به چوب راش ایرانی برای نجار های تازه کار، بسیار مناسب تر و راحت تر می باشد و به همین دلیل است که نجار های تازه کار از این نوع چوب راش بیشتر استفاده می کنند و در این صنعت پر مصرف تر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست