چوب از دیر باز در زندگی انسان نقش بسیار مهمی را ایفا می کرده است. اگر بخواهیم به کاربرد چوب در روند زندگی بشر صحبت کنیم، ساعت ها وقت لازم است تا در مورد این محصول بی نظیر و پرکاربرد طبیعت صحبت شود. از آنجایی که این مقاله قرار است به موضوع چوب گردو در مبلمان بپردازد، ابتدا مقدمه ای درمورد درخت چوب گردو و همچنین خصوصیات چوب گردو صحبت به میان آورده ایم و سپس به بحث چوب گردو برای مبلمان می پردازیم. پس در ادامه ی مقاله با ما همیراه باشید.

درخت چوب گردو

درخت گردو، درختی بزرگ و تنومند می باشد که بیشتر از هر نوع درخت دیگری در طبیعت به نور احتیاج دارد. درخت گردو نسبت به سرما و گرما بسیار حساس می باشد و در فصل زمستان امکان آسیب دیدگی شاخ و برگ و همچنین میوه ی این درخت از بابت سرما بسیار زیاد است. درخت گردو از ارزشمندترین درختان می باشد که هم میوه ی آن بسیار با اهمیت است و هم چوب آن ارزش بالایی دارد. این درخت از نوع پهن برگان می باشد و در اقسی نقاط جهان از جمله ایران کاشته و رشد می کند.

خصوصیات چوب گردو

چوب درخت گردو از بهترین نوع چوب در کشور به حساب می آید. به دلیل سختی و محکمی که این چوب دارد، کم تر پیش می آید که نجاری بر روی چوب گردو کار کند. بیشتر ترجیح می دهند چوب راش را در دستور کار خود قرار دهند. چرا که چوب راش به نسبت چوب گردو مقاومت کم تری دارد. از طرفی منبت کاری بر روی چوب گردو به دلیل بافت سخت و محکمی که دارد، کاری بسیار دشوار می باشد. چوب گردو در هر سانتی متر مربع تقریبا ۶/۰ الی ۷/۰ گرم وزن دارد. از آنجایی که چوب گردو مقاوم ترین چوب به حساب می آید، در برابر رطوبت نیز مقاوم است و دچار ریش شدگی نمی شود و در هنگام قرار گرفتن در چنین محیطی الیاف آن نیز از هم جدا نخواهد شد. برای اطلاعات تکمیلی و همچنین خرید چوب گردو می توانید به صفحه چوب گردو مراجعه نمائید.

مشخصات چوب گردو

چوب گردو در قدیم بیشتر برای مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته می شد تا اینکه امروزه بشر به کاربردهای مختلف چوب گردو در صنعت ساختمان، مبل سازی و دیگر صنعت ها پی برده است و از این چوب پر کاربرد در روند زندگی بیشتر استفاده می کند. اگر بخواهیم مواردی از خواص چوب گردو را نام ببریم باید به خاصیت گرما بخشی، جذابیت و زیبایی و همچنین انرژی مثبت بالایی که به محیط اطراف خود می دهد اشاره نمود. چوب گردو پس از قطع درخت به سرعت باید برش داده شود، هرگونه وقفه در این عمل باعث آسیب دیدن چوب گردو خواهد شد. نقش و نگار شکل گرفته بر روی چوب گردو به نسبت دیگر چوب ها زیباتر و چشم نواز تر می باشد.

چوب گردو در مبلمان

چوب گردو در مبلمان

چوب گردو با خواص ظاهری و باطنی زیادی که در جهت مثبت دارد، باعث شده تا پای این چوب در صنعت مبلمان نیز باز شود. صنعت مبل سازی در چند سال اخیر دچار تحولات عظیمی شده است و شاهد طراحی و تولید مبل های مختلف با طراحی های بسبار متنوع و گوناگونی بوده ایم. همانطور که می دانید در تولید مبل استیل از چوب بیشتری استفاده می شود به همین دلیل هزینه ی تمام شده ی مبل استیل به نسبت مبل های راحتی و دیگر مبل ها بیشتر می باشد.

از این رو بهتر است در انتخاب مبل خود دقت بسیاری داشته باشید که چوب استفاده شده در مبل مورد نظرتان از چه نوع چوبی می باشد تا هزینه ای که برای خرید مبلمانتان پرداخت می کنید، هدر نرود و تا سال ها بتوانید از مبل خود به خوبی روز اول استفاده نمائید. یکی از خصوصیات مهمی که چوب گردو دارد، مقاومت این چوب می باشد. مبلی که از چوب گردو تولید می شود، از لحاظ کیفیت و طول عمر مبل بسیار ارزنده ای می باشد.

مقاومت چوب گردو در برابر ضربه، فشار و همچنین رطوبت، از دیگر چوب ها بیشتر می باشد و همین ویژگی باث می شود تا مبل ساخته شده از چوب گردو دارای ارزش زیاد و طبیعتا از قیمت بالاتری به نسبت دیگر مبل ها برخوردار باشد. از دیگر خصوصیات قابل توجه در مبمان ساخته شده از چوب گردو می توان به سالم ماندن چوب گردو در گذر زمان اشاره نمود. بعد از خشک نمودن چوب گردو، این چوب دیگر دچار ترک خوردگی نمی شود و مبلمانی که از این چوب ساخته می شود نیز از ترک خوردگی چوب در امان است. برای تولید مبل استیل و یا کلاسیک از چوب گردو و راش استفاده می کنند. این سبک از مبلمان دارای ریزه کاری، منبت کاری و همچنین کنده کاری های ظریفی است که به دلیل مقاومت بالای چوب گردو، بهترین گزینه برای چنین کارهای هنری می باشد.

رنگ چوب گردو در مبلمان

اگر در هنگام خرید مبلمانی که از چوب گردو تولیده شده است، برایتان مهم بود که بدانید آیا چوب گردو استفاده شده در مبل، چوب جوانی بوده یا پیر، می توانید با مشخصاتی که در ادامه توضیح می دهیم، از این بابت مطمئن شوید. چوب گردو اگر سن جوانی داشته باشد رنگ آن به صورت سفید می باشد و هرچه سن درخت بیشتر شود، رنگ چوب به سمت قهوه ای و حتی مشکی سوق پیدا می کند. جالب است بدانید چوب گردو اگر پیرتر باشد نسبت به همتای جوان خود، بهتر و با کیفیت تر می باشد. از طرفی دیگر رنگ چوب دارای سن بیشتر، بسیار جذاب تر می باشد. البته برای تشخیص سن چوب گردو استفاده شده در مبل باید زمانی اقدام کنید که چوب مبلمان هنوز خام باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست