خصوصیات چوب روسی

چوب ها انواع گوناگون دارند، برخی از آن ها در داخل کشور وجود دارند و برخی از کشور های دیگر به ایران وارد می شوند. در این بین چوب روس هم از جمله چوب هایی است که به ایران وارد می شود. این چوب همانطور که از نامش پیداست از کشور روسیه به ایران می آید و معمولا با نام های نراد، یولکا، ساسنا شناخته می شوند. نکته ی جالب آن که چوب دارای درخت خاصی نمی باشد و به طور کلی به تمام چوب ها، الوار ها و تخته هایی که از کشور روسیه به ایران صادر می شود، چوب روسی گفته می شود. اگر دقیق تر بخواهیم از نوع درخت چوب روسی اطلاعات کسب کنید، باید گفت تخته ها و الوارهای به دست آمده، از درختان کاج رسته نشات می گیرد. چوب هایی که از کشور روسیه به ایران وارد می شوند، و به دلیل رنگ سفیدی که دارند، همگی در طبقه بندی با نام چوب سفید قرار می گیرند. برای شناخت بهتر و دقیق تر چوب روسی، همچنین خرید چوب روسی می توانید به صفحه اصلی این چوب مراجه فرمائید.

کاربرد چوب روسی درخت کاج

چوب درخت کاج روسی بیشتر برای استفاده در ساخت وسایل منزل به کار می رود. از جمله مبلمان و میز های شیک که در هنگام خرید مبلمان ممکن است با مبل های ساخته شده از درخت کاج روسی برخورد داشته باشید. البته از این نوع چوب در دکوراسیون منزل و جاهای دیگر نیز استفاده می شود و چون در این مقاله صحبت ما چوب روس در مبلمان می باشد، تنها در همین مورد توضیحی داده شد. لازم به ذکر است، مدت زمانی که نیاز است چوب درخت کاج روسی برای صنعت مبل درجهت مبل سازی آماده شود، ۲۰ روز می باشد.

مزایای چوب روسی برای مبلمان

یکی از مهم ترین ویژگی های چوب روسی، استحکام این چوب می باشد. مبلی که کلاف آن از چوب روسی ساخته شده باشد، به دلیل استحکامی که این چوب دارد، باعث طول عمر مبلمان می شود و می توان برای مدت زمان زیادی از مبل بدون نگرانی از بابت افت کیفیت و خراب شدن چوبش، از آن استفاده نمود. یکی دیگر از دلایلی که از چوب روسی در صنعت مبلمان سازی استفاده می شود، میزان بسیار کم ترک خوردگی آن بعد از خشک شدن می باشد. طبیعت بعضی از چوب ها اینگونه است که بعد از خشک شدن دچار ترک خوردگی در نواحی مختلف خود می شوند. اما چوب روسی به نسبت دیگر چوب ها پس از خشک شدن، دچار ترک خوردگی کمی می شود که مقدار آن بسیار ناچیز است. جنس چوب روسی به گونه ای است که سمباده زدن آن بسیار راحت و آسان می باشد. تا جایی که برای نجاران نیز این عمل به راحتی انجام می پذیرد.

معایب چوب روسی برای مبلمان

همانطور که درمورد مزایای چوب روسی برای مبلمان صحبت کردیم، حال نوبت آن است تا درمورد معایب این چوب برای مبلمان صحبت کنیم. به همان میزان که گفته شد چوب روسی به علت نرمی که دارد سمباده زدن آن راحت و بی دردسر می باشد، به همان میزان باید مراقب باشید تا مبل ساخته شده از چوب روسی به جایی برخورد نکند. به دلیل بافت نرمی که این چوب دارد، سطح آن در مقابل ضربات حساس و آسیب پذیر می باشد و ممکن است بعد از ضربه خوردن، شاهد فرورفتگی یا خراشیدگی در قسمت سطحی چوب باشید. مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد، لانه گزینی مناسب برای حشرات و تولید مثل آن ها در مناطق مرطوب می باشد. علاوه بر این، چوب روسی محل مناسبی برای رشد قارچ ها می باشد و این خود یکی از معایب اصلی چوب روسی است که بعد از قرار گرفتن در معرض رشد قارچ، شاهد به وجود آمدن لکه های آبی و قرمز رنگ بر روی چوب آن هستیم و این قارچ ها باعث می شوند که استحکام و انعطاف چوب به علاوه زیبائی آن به شدت کاسته شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست